Español    Français    Arabic

Staff List

Office Personnel
Name Position Phone Email
Brooks, Renita School Counselor 7-9 363-7440
Cargile, Ronnda Innovation Lab Director 363-7438
Colson, Marie School Counselor 10-12 363-7561
Cruse, Yolanda Treasurer 363-7515
Daughtery, Ken Plant Operator
Keith, Nicole Lead Secretary 363-7400
Kennedy, Mildred Community Resource Coordinator 363-7725
McNeal,  Jennifer Assistant Principal 363-7601
Miller, Jolinda AD/Student Activity Coordinator 363-7533
Mitchell, James SRO Officer
Pfaffinger, Colleen Senior Support Specialist
Sherman, Melissa Technology Facilitator 363-7431
Stifel,  Linda Registrar 363-7535
Tucci, Mark Assistant Principal 363-7507
Wright,  Kathy Principal 363-7400
Teacher / Staff
Name Subject Team / Grade Phone Website Email
Agyeman-Duah , Erica Physed 7-12
Arnold, Kim Strides Unit 9-12
Bachman , Sharon Health Pathway 12
Barnett , Curtis Special Education Inclusion 8
Battle , Danielle Gateway to Technology II 8
Bower, Katie Social Studies 11
Brown, Ashley English 11
Brown, Michael Mathematics 7
Brunsman, Lisa Special Education Inclusion 12
Burns, Cearra Math 8
Canty, Samuel Strides 7-8
Cargile, Danielle Special Education Inclusion 8
Conrad , Patricia Science 8
Cook , Brooke MD Unit 7
Copeland, James Science 9
Cummings, Theodore Gateway to Technology I 7
Derrick , Jennifer MD Unit 9-12
Dickerson, Stephanie Science 11
Edelen , Christopher Plant & Animal Science Pathway Zoo
Enoch, William Mathematics 9
Fon , Kevin Health Pathway 11
Frecker, Allen Social Studies 10
Frisa, Lois Special Education Inclusion 8
Gibson , Randall Science 7
Grasso, Susan Programming & Software Dev. Pathway 12
Harth, Nicholas Mathematics 11
Hatcher, Bryan Programming & Software Dev. Pathway 10
Henderson, Coleman MD Unit 9-12
Henderson, Maurice MD Unit 7-8
Irvin , Teri English 8
Jackson, Kenneth Computer Applications 7
Kemme, Catherine Mathematics & English Zoo
Knodle, Elizabeth Art 8-12
Lane, Nathan AP English 11
Larkins-Johnson, Delores MD Unit 7-8
Logan, Tiffany Special Education Inclusion 10
Lynch, Johanna Reading Coach 7-12
Martin, Jessica Special Education Inclusion 9
Ogletree, Shakeysa Case Coordinator 7-12
Pavely, Nicholas Social Studies 8
Perry, Tyler Science 12
Sawan , Douglas Science 10
Schulte , Glen Plant & Animal Science Pathway Zoo
Sebastian, Laura Special Education Inclusion 12
Shay, Kimberly English 7
Shteiwi , Halla Mathematics 10
Sinkfield, Kendra Strides 9-12
Sorrentino, Chris Social Studies 9
Stanton , Tiffany AP Blended Learning Math 10-12
Steagall, Felicia Programming & Software Dev. Pathway 9
Stevens , Douglas English 9
Trytten , Joyce English 12
Vagedes, Caitlin English 10
Van der Bent, Andries Engineering Pathway 12
Varges, Jennifer Spanish 8-12
White, Rasheeda 10th Grade Inclusionist 10
Wilder, Laura Social Studies 7
Wilfong , Kellie Special Education Inclusion 11
Williams, Brandon Engineering Pathway 11
Willingham, Tiyanna MD Unit 7-8
Winfrey , Marcellene Music 8-12
Wyant , Bryan Physed 9
Wyatt, Emmalyne Mathematics 9